Otázka vo fľaši

ABERFELDY : Golden Dram Škótska

KOFT | 6.6.2018 | Blog - ABERFELDY

Whisky z dielne Dewar´s & Sons vás pohltí svojou výnimočnou chuťou. Viete však, čo sa skrýva za jej vznikom?

Spletitá história pálenice

Pálenica Aberfeldy bola vybudovaná na južnom brehu rieky Tay v roku 1896. Postavila ju spoločnosť John Dewar & Sons a škótsku sladovú whisky v nej začali vyrábať dva roky po založení. Spoločnosť založil John Dewar a neskôr mali podnikanie s whisky prebrať jeho synovia John a Thomas  „Tommy“ Dewar.

Tak ako pre iné pálenice, ani pre Aberfeldy nepriniesla vojna nič dobré. Na konci 1. svetovej vojny vláda rozhodla, že zvyšné zásoby zrna treba uchovať na výrobu potravín a tak bola pálenica Aberfeldy v roku 1917 nútená zavrieť. Netrvalo to však dlho a výroba whisky sa znova rozbehla v roku 1919.

Keď sa v roku 1925 pálenica predala spoločnosti Distillers Company Limited (DCL) história sa opakovala a Aberfeldy musela byť počas 2. svetovej vojny opätovne zatvorená. Po skončení vojny sa však výroba whisky rozbehla naplno. Výrazne jej pomohla aj jej výnimočná lokalita- nachádzala sa v blízkosti železnice medzi obcami Aberfeldy a Perth, čo bolo jej veľkou konkurenčnou výhodou.

Pálenica sa vrátila pod ochranné krídla svojich zakladateľov v roku 1998. Spoločnosť John Dewar´s & Sons sa stala dcérskou spoločnosťou Bacardí Ltd. a  odkúpila svoju Aberfeldy naspäť. V tej istej dobe zmenili majiteľov aj pálenice Aultmore, Brackla a Craigallechie a rozšírili tak portfólio Bacardí Ltd. na päť páleníc škótskej sladovej whisky.
 

Aberfeldy

 

Whisky Aberfeldy- GOLDEN DRAM súčasnosti

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Dewar´s & Sons sa zameriavala predovšetkým na pálenie škótskych blendov. Tie však patria do kategórie prémiovej whisky, čo jednoznačne poukazuje na ich kvalitu a výnimočnosť. Tú si môžu vychutnať nielen obyvatelia Škótska, ale aj USA, Európy a ostatných kontinentov.

Whisky Aberfeldy, ktorá nesie názov po samotnej pálenici, je teda ako Single Malt v portfóliu pomyselnou „bielou nálepkou“. Táto whisky sa oficiálne začala fľaškovať až v roku 1998, kedy sa pálenica vrátila do rúk následníkov zakladateľa. V začiatkoch sa predávala vo vysokej štíhlej fľaši so zelenou etiketou, v roku 2005 ju však vymenila baňatá fľaša s krémovou etiketou. V súčasnosti poznáme viacero alternatív tohto Single Maltu: 12YO, 21YO, veľmi zriedkavý 25YO a najnovšie 16YO, ktorý je dvakrát dozrievaný. Tvorcovia GOLDEN DRAM tvrdia, že tento „zlatý dúšok“ je prezývkou Aberfeldy, preto môžete tento slogan vidieť aj na jeho vizuáloch.

Aberfeldy

Dewar´s world of whisky

Spoločnosť si zakladá na svojej histórii, tradícii a domovine. V údolí pri pálenici sa nachádza domov pôvodných hrdzavých veveričiek, ktoré sú však vytláčané silnejším druhom, pôvodom z Ameriky. Z tohto dôvodu sú pôvodné hrdzavé veveričky na britských ostrovoch chránené. Práve kvôli ich ohrozenosti, dávke roztomilosti, ale hlavne neoblomnej vytrvalosti a patriotizmu si spoločnosť Dewar´s & Sons vybrala veveričku za maskota pálenice a zdobí aj niektoré etikety.

Aberfeldy sa však nestará len o okolitú faunu. V roku 2000 investovala značnú sumu na zrekonštruovanie svojho návštevníckeho centra. Mnohí pálenicu s krásnym návštevníckym centrom poznajú ako DEWAR´S WORLD of WHISKY (Dewarov svet whisky), nakoľko sa v nej páli väčšina blendov a Single Maltov spoločnosti, a aj návštevníci si tu určite prídu na svoje. Nachádza sa tu totiž krásna produktová výstava , ktorá spolu s výnimočným dizajnom aj skvelou kaviarňou nadchne snáď každého. Je veľmi obľúbeným turistickým miestom. Preto, ak si plánujete trip po výnimočných zákutiach Škótska, odporúčame Vám navštíviť aj DEWAR´S WORLD of WHISKY. Zažijete riadenú degustáciu, exkurziu po destilérii a dozviete sa mnoho zaujímavých informácii. Určite neoľutujete.
 

Dewar´s world of whisky