Otázka vo fľaši

Svet spoznal 28 amerických prezidentov a 12 pápežov, ale iba 7 mužov s titulom Master Distiller JACK DANIEL´S

KOFT | 28.11.2017 | Blog - JACK DANIEL`S

To hovorí za všetko. Master Distillerom sa nemôže stať každý. Potrebujete nadhľad, cit, správne vycibrené chuťové poháriky a srdce otvorené pre whiskey. Nestačí byť nadšencom. Whiskey musí byť vaším životom. A potrebujete samozrejme roky praxe v Lynchburgu, aby ste dokázali, že vaše srdce nebije za kvantitu, ale za kvalitu Jack Daniel´s Tennessee Whiskey.

Čo znamená byť Master Distiller?
Správny Master Distiller má zodpovednosť za to, čo si pod značkou Jack Daniel´s ľudia vychutnávajú. On má na starosti schvaľovanie a výber už správne dozretej whiskey v jednotlivých sudoch v Barrel House v Lynchburgu. Prosto povedané degustuje. Pre niektorých práca snov, však? Znamená to však omnoho viac. Pozoruje. Ovoniava. Ochutnáva. Schvaľuje a odmieta. So svojím tímom bojuje s tým, čo ovplyvniť nevie – s ovzduším, vlhkosťou vzduchu, teplotami, drevom použitým na sudy... To všetko totiž ovplyvňuje proces zrenia Jacka. Dôležitým faktorom je však najmä čas a ten nie je presne stanovený ani ohraničený. Ako v Lynchburgu radi hovoria: „Naša whiskey nesleduje kalendár. Je pripravená vtedy, keď to Master Distiller povie.“ A povie tak, ako by to povedal aj samotný Jasper „Jack“ Newton Daniel.

Kto bol prvý?
Od vzniku pálenice dozeral na kvalitu zrenia zakladateľ značky Jack. K tejto práci nepustil nikoho. Nikoho okrem muža menom Nathan „Nearest“ Green. Bol to bývalý zotročený Afroameričan, ktorý bol takisto ako Jack pod ochranou svojho opatrovníka reverenda Calla. Reverend ich oboch zaučil do tajomstva pálenia whiskey, a preto bol Nathan „Nearest“ Green v očiach Jacka jediným, kto mohol spolu s ním dohliadať na výrobu tejto Tennessee whiskey. Spolu nastavili pomyselnú latku kvality a umiestnili ju veľmi vysoko. Nič pod ňou sa nemohlo zo suda dostaň von- nie to sa ešte nafľaškovať. Ľudia sa mali vždy dostať len k tomu najkvalitnejšiemu, čo sa v Lynchburgu vytvorilo, a tento „zákon“ dodržiavajú aj nasledovníci prvého Master Distillera Jacka Daniela. Keďže je tradícia pozície Master Distiller of Jack Daniel Distillery pre značku veľmi významná, bola vytvorená limitovaná edícia Jack Daniel´s Master Distiller No. 1 na počesť prvého Master Distillera Jacka.

Obdobie prohibície

Na začiatku 20. storočia prepukla v USA prohibícia. To, ako sa celá táto vládna záležitosť nakoniec skončila, snáď približovať nemusíme. V tomto období bol v pálenici v Lynchburgu na pozícii Master Distillera Jess Motlow, mladší zo synovcov Jacka Daniela. Na značku sa začali valiť problémy. Na jednej strane ľudia pre prohibíciu znížili požiadavky na úroveň kvality alkoholu a doslova pili všetko, čo sa dalo považovať za alkohol, na druhej strane sa do Ameriky valila konkurencia z Kanady. Napriek tomu sa však podarilo značke aj vďaka Master Distillerovi prekonať túto krízu a aj vďaka tomu bola Jessovi Motlowovi venovaná limitovaná edícia Jack Daniel´s Master Distiller No. 2.

Posledný z rodiny

Posledným, v poradí tretím Master Distillerom, ktorý pochádzal priamo z Jackovej rodiny, bol Lemuel „Lem“ Tolley. Bol to Jackov prasynovec, ktorý nadviazal na tradície svojich predkov a na svojom poste pôsobil neuveriteľných 23 rokov. Počas nich dosiahol veľa úspechov a v jeho ceste pokračuje aj Lynne Tolley, ktorá pôsobí ako ambasádorka Jack Daniel´s Distillery. Takisto ako predchodcom tohto Master Distillera, aj Lemovi je venovaná špeciálna edícia Jack Daniel´s Master Distiller No. 3.

Výsada nielen kráľov

To, že sa táto pozícia nededí, dokázal v poradí štvrtý Master Distiller Jess C. Gamble, ktorý bol zároveň prvým mužom, ktorému v žilách nekolovala Jackova krv. Pozíciu si vyslúžil svojimi odbornými znalosťami, kvalitne odvedenou prácou a cieľom pokračovať v tradícii výroby aj napriek meniacim sa vonkajším okolnostiam. Jess pomáhal vytvoriť reklamnú kampaň vo farbách čiernej a bielej, ktorá značku preslávila azda najviac. Aj keď na poste zotrval len 2 roky, jeho pôsobenie bolo natoľko inšpiratívne, že si vyslúžil svoju vlastnú edíciu Jack Daniel´s Master Distiller No. 4.

Keď je tvrdohlavosť prednosťou

Počas 70. a najmä 80. rokov dohliadal na historický vzostup značky Jack Daniel´s Old No. 7. Master Distiller Frank Bobo. Počas svojho pôsobenia neustále odporoval tlaku dopytu a nikdy nevytvoril dostatok whiskey na to, aby s ním udržal krok. O to viac mu však záležalo na výslednej kvalite každej kvapky tohto nápoja, ktorú jeho predchodcovia stanovili. Ako sám hovoril: „Radšej budem ľudí prosiť o trpezlivosť, než o odpustenie.“ Veľké slová a činy veľkého človeka si zaslúžia veľkú pozornosť, a preto mu bola venovaná doposiaľ posledná limitovaná edícia Jack Daniel´s Master Distiller No. 5, ktorú sa prostredníctvom oficiálnej distribúcie podarilo dostať už aj na slovenský trh.

Rozšírenie rodiny

Počas svojho pôsobenia vytvoril každý Master Distiller niečo významné. Inak tomu nebolo ani v rokoch 1988 – 2007, kedy sa v hlavnej úlohe predstavil Master Distiller Jimmy Bedford. Objavil cestu inovácií pri zachovaní tradičných hodnôt značky. Výsledkom bol nový produkt – Jack Daniel´s Gentleman Jack, ktorý je dvakrát prekvapkávaný cez drevené uhlie. V roku 1997 sa k nemu pridali prvé fľaše Single Barrel Select z tých najkvalitnejších sudov, ktoré vybral práve inovátor Jimmy. Aj za to mu v Lynchburgu vytvorili limitovanú edíciu Master Distiller No. 6. V USA je predajná od októbra 2017 a spoločnosť KOFT, s. r. o., plánuje jej oficiálnu distribúciu spustiť v roku 2018. Máte sa teda na čo tešiť!  

S radosťou vám teda predstavujeme zatiaľ poslednú oficiálnu limitovanú edíciu Master Distiller No. 5, ktorú na Slovensko priniesla spoločnosť KOFT, s. r. o.


V rozmachu inovácií pokračuje aj doposiaľ posledný Master Distiller Jeff Arnett. Ten zatiaľ uviedol na svetlo sveta ochutené verzie Jack Daniel´s Tennessee Honey, ktorá predstavuje jemné spojenie whiskey Jack Daniel´s a medu, a Jack Daniel´s Tennessee Fire, ktorá je kombináciou škoricového likéru a klasického Jacka. Pokiaľ sa však zaujímate o svet tejto americkej whiskey, určite ste mohli postrehnúť aj iný produkt, s ktorým je Jeff Arnett takisto spojený. Ide o projekt Jack Daniel´s Single Barrel Personal Collection, v rámci ktorého Jeff navrhol 3 chuťové profily a my sme na Slovensko distribuovali kolekciu „KOFT 25th ANNIVERSARY“ s chuťovým profilom Sweet Forward.

My v KOFT-e sme veľmi zvedaví, čím nás v poradí siedmy Master Distiller ešte prekvapí ? ? ?