Podporujeme

Alkohol k tehotenstvu NEPATRÍ!!!

30.7.2018 | Zodpovednú konzumáciu alkoholu

Každú šťastnú udalosť v živote treba patrične osláviť. Čo však v prípade, že chcete osláviť 2 čiarky na tehotenskom teste? V nasledujúcom článku si priblížime vplyv alkoholu na dieťa nielen v brušku, ale aj v jeho budúcom živote.

Hovorí sa, že pár kvapiek alkoholu neuškodí ani v tomto najkrajšom období života ženy. No je to naozaj tak? Ženy sa na tento názor veľmi spoliehajú a tým ohrozujú život svojho nenarodeného dieťaťa. Veľmi ohrozenými sú najmä deti pri neplánovanom tehotenstve, kedy žena netuší, že je tehotná. Najkritickejším obdobím počas tehotenstva sú totiž prvé tri mesiace, počas ktorých je pitie akéhokoľvek typu a množstva alkoholu najrizikovejšie. V takýchto prípadoch nič netušiace budúce mamičky pijú alkohol často nadmieru. Konzumácia alkoholu v prvom trimestri však môže viesť až k potratu.

Neznamená to však, že v ďalších mesiacoch je konzumácia alkoholu v poriadku. Pokiaľ budúca mamička neprestanete konzumovať alkohol, môže to mať fatálne následky. Dieťa totiž môže trpieť nasledovnými zdravotnými problémami:

  • poškodenie mozgu a nervového systému
  • rôzne defekty na tvári (napríklad vykrivené ústa, deformované črty tváre,...)
  • zlý vývoj orgánov
  • poškodenie zmyslov ako čuch, zrak alebo hlas
  • meškajúci vývoj
  • deti sú rodené  s výraznou podváhou, v budúcnosti majú rastové poruchy
  • problémy s myslením a neskôr i poruchy v učení
  • poruchy správania
  • mentálne a fyzické poruchy

Tieto zdravotné problémy majú jeden spoločný názov- fetálny alkoholový syndróm, ktorý sa v súčasnosti vyskytuje v jednom zo 67 prípadov, kedy žena konzumuje alkohol. Ročne sa však s týmto syndrómom narodí približne 119 000 detí.

 „Každá mamička by si mala poriadne rozmyslieť, či vymení zdravý vývoj svojho dieťaťa za nezodpovednú zábavu. Bohužiaľ si stále veľa ľudí neuvedomuje, že nezodpovedná konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje nielen ich samotných, ale aj  ich okolie a to v súčasnosti, ale aj v ich budúcom živote. Preto si myslím, že edukácia a prevencia by mali byť v tomto prípade prvoradými,“ povedal Ing. Martin Lešo, konateľ spoločnosti KOFT, s.r.o.

Napriek veľkej snahe edukovať verejnosť, nedávne prieskumy zistili, že až 10% tehotných žien pije alkohol, pričom vo vyspelých krajinách je toto číslo ešte o niečo vyššie. Počas tehotenstva si teda pohárik alkoholu dopraje takmer štvrtina žien.

Na základe týchto informácií a štatistík NEDOPORUČUJEME konzumovať alkohol tehotných ženám.