Podporujeme

KOFT sa zapojil do projektu ZACHRÁŇ VČELY

1.5.2018 | Životné prostredie

V rámci našich aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti sme sa rozhodli venovať pozornosť aj zvieratám. Vybrali sme si tie, ktoré považujeme za jedny z najpotrebnejších súčastí našej planéty- včely.

Mnohí ľudia tvrdia, že keby včely vyhynuli, náš život by zanikol. Taký katastrofický scenár by asi nenastal, ale náš svet by sa určite výrazne zmenil. Pravdepodobne by zanikli rôzne druhy ovocia a zeleniny, ako napríklad jablká, či paprika a rajčiny. Ostali by nám najmä plody rastlín, ktorým stačí opelenie prostredníctvom vetra. Najmä obilniny a listová zelenina. Vzrástli by ceny ostatných plodín, med by zanikol. Tým, že by sa rastliny opeľovali najmä vetrom, do ovzdušia by sa dostalo ešte viac peľu ako doteraz, čo by malo za následok omnoho väčšie problémy s alergiami. Tento problém môžeme výrazne cítiť už teraz, a to máme na území Slovenska ešte pomerne dosť včelích rodín. Tie však trpia pod neustálim nebezpečenstvom pesticídov, ktoré ľudia tak často využívajú. Včely zbierajú pesticídy spolu s peľom. Nemusíte sa však báť. Koncentrácia pesticídov v mede je nízka, lebo včielky med čistia. To znamená, že takmer celý pesticíd získaný počas opelenia včely do seba absorbujú, ochorejú a uhynú. Kvôli aktivitám človeka už zomrelo veľmi veľa včiel a tento počet sa neustále zvyšuje. Je preto možné, že by sme v budúcnosti mohli vidieť včely napríklad len v ZOO.

 

Práve kvôli nenávratnému a zvyšujúcemu úhynu týchto drobných stvorení sa spoločnosť KOFT, s.r.o. rozhodla pomôcť a podporiť slovenské včely.

Z pomedzi viacerých návrhov sme sa rozhodli podporiť projekt ZACHRÁŇ VČELY. Tento projekt vznikol v roku 2017. Jeho zakladateľom je Peter Kočalka, ktorý má ku včelám naozaj blízko. Jeho záľuba má korene veľmi hlboko, nakoľko sa jeho rodina včelárskej tradícii venuje už 50 rokov. Prvotným cieľom jeho aktivít bol výskum včiel. Rozhodol sa dokázať verejnosti, že o včielky sa dá starať aj bez použitia chémie. Zároveň však vynašiel rôzne elektronické zariadenia na pozorovanie včiel v úľoch, čím ušetril včelárom mnoho času strávenému pri úľoch. Jeho inovácie oceňujú najmä mladí včelári, ktorí nemajú dostatok času venovať sa včielkam. Na veľké myšlienky však treba mať aj stabilné základy v očiach spoločnosti. A tak vznikol projekt ZACHRÁŇ VČELY.  Cieľom tohto projektu je podporiť včelárstvo na Slovensku. Na podporenie projektu nás presvedčilo najmä nadšenie, s ktorým sa ľudia zapojení do projektu každý deň starajú o včelie rodinky.

Na podporu projektu sme si zvolili formu adopcie až 7 včelích rodín. Keďže sa projekt rozširuje postupne po celom Slovensku, vybrali sme si úle, ktoré sa nachádzajú pomerne blízko. Naše KOFT včielky sa nachádzajú uprostred prírody na okraji Serede. Na naše úle sme poskytli financie, ktoré sú určené na ročnú starostlivosť pre všetky naše včelie rodinky. Budú na ne príkladne dohliadať odborníci zapojení do projektu. Naše KOFT včely sme si označili nálepkami, takže pokiaľ by ste navštívili úle v Seredi, určite tam nájdete aj tie naše :-) 

To, že sme (zatiaľ ) jednorazovo investovali a adoptovali si včelie rodiny neznamená, že sa už o ne viac nebudeme zaujímať. Budeme veľmi pozorne sledovať ich aktivity, pokroky či prírastky. O úspechoch našich KOFT včielok Vás budeme informovať na FB Otázka vo fľaši.