Otázka vo fľaši

ARDBEG Day: ARDCORE

KOFT | 1.6.2022 | Blog - ARDBEG

Tak ako každý rok, aj v týchto dňoch spolu oslávime deň najkomplexnejšej a najrašelinovejšej whisky na svete. Whisky Ardbeg.

Ardbeg sa preslávil whiskami so silnou slanou a zemitou chuťou rašeliny a robustným dymovým nádychom. Znalci na celom svete ich považujú za najrašelinovejšie, najkurióznejšie a najkomplexnejšie zo všetkých sladových whisky z ostrova Islay. Ich výroba od začiatku stavia na rašeline z ostrovných rašelinísk a vynimočnej vode z jazier Loch Arinambeast a Loch Uigedail. Silný rašelinou nadymený slad sa dováža z ostrovnej sladovne v Port Ellen a kvasenie prebieha v kadiach z oregonskej borovice, pričom destilát zreje v dubových sudoch po bourbone a sherry.

Napriek svojej dymovosti je whisky Ardbeg preslávená lahodnou sladkosťou. Tento fenomén  sa poeticky nazýva „rašelinový paradox“.

K najbežnejším na trhu patria Ardbeg 10 YO, An Oa, Uigeadail, Corryvreckan a Wee Beastie.

Koniec mája a začiatok júna patrí vždy oslavám, spojeným s touto výnimočnou whisky. Ardbeg Day sa oslavuje v rovnaký deň na celom svete. Tento rok padol Ardbeg Day na 4.júna a je oslavou výnimočných rozmerov. Svetlo sveta uzrie limitovaná edícia ARDBEG ARDCORE.

Zlatistá pikantná single malt whisky Ardcore uchváti zmysly bohatými buketmi spáleného toastu, čakankového uhlia, kávovej usadeniny i marmite (nátierka z extraktu kvasníc) a v pohári vytvárajú doslova punkový „mosh pit“.
Aromatický zážitok - ako symbolická punková zicherka - uzatvára klasická bylinková vrchná vôňa, v pozadí sprevádzaná prídychmi dymiaceho ohňa a melasy. Korenistý Ardcore uchváti na podnebí chuťou kakaa, horkej čokolády, krehkého arašidového karamelu, údenej limetky, náznakom sadzí a pahreby.

A potom do popredia preniknú aníz so sladovou sušienkou, ktoré punkovo vyburcujú chuťové poháriky. V úplnom závere sa objavujú dlhé, pretrvávajúce tóny karamelu, sadzí a dymu, navodzujúce anarchistickú, ale lahodnú dochuť.

Master Distiller Bill Lumsden o Ardbeg Ardcore povedal: „Táto dymová sladová whisky, vytvorená z praženého čierneho sladu, vypáleného až na úroveň, z ktorej vstávajú vlasy dupkom, je plná podstaty. Nóty dreveného uhlia a sladkého dymu sú vo vôni priam neuveriteľné, zatiaľ čo silné tóny anízu a horkej čokolády označujú túto fľašu za vhodnú len pre tých najväčších fanúšikov Ardcore.“

V rámci Ardbeg Day ho budete môcť ochutnať v bratislavskom „The Izzi Pub“.

ZDROJ: MIAU 06/22