Otázka vo fľaši

CINCO DE MAYO, ALEBO KEĎ MÁME V MÁJI VIAC AKO DVA SVIATKY...

KOFT | 27.4.2023 | Blog - CAZCABEL

Mesiac máj máme v obľube viac ako iné. Pomaly prichádza leto, dni sú dlhšie...a máme 2 sviatky, pri ktorých všetci dúfame, aby nepadli na víkend. Ak sa tak však stane, máme pre vás v rukáve ešte jeden tromf. Sviatok, ktorý treba patrične osláviť :-)

Vo firme sme sa už dávno rozhodli, že značky nebudeme na Slovensko len distribuovať, ale budeme ich tu aj budovať. Znamená to pre nás síce viac úsilia a trpezlivosti, ale zároveň aj práce so srdcom. Aby ste si totiž dokázali vychutnať kvalitu našich značiek, mali by ste poznať aj ich históriu. Práve takým prípadom je aj tequila CAZCABEL, ktorá veľmi rada oslavuje mexické sviatky Noche de los Muertos a Cinco de Mayo.  A práve druhý spomenutý by sme vám radi priblížili. 

Keď mexický David porazil francúzskeho Goliáša...
„Cinco de Mayo“ nesie názov po významnom víťazstve mexickej armády nad kráľovským vojskom Francúzska. Napoleon III., synovec Napoleona Bonaparte, sa po dobití mesta Veracruz rozhodol dobiť aj hlavné mesto Mexico City. V ceste mu však stál malý-veľký bojovník...  Bitka, o ktorej je reč sa odohrala 5.5.1862 pri Pueble.  Poviete si, že je to bitka ako každá iná, keď niekto prehral, tak niekto predsa musel vyhrať.... Omyl. Toto naozaj nebola typická vojna. Mexické vojsko s približne 2000 vojakmi pod vedením generála Zaragozu porazilo šesťtisícové francúzske vojsko. Nezvíťazili v nej totiž peniaze, veľkosť a sila. Zvíťazila odvaha, spolupatričnosť, rozum a odhodlanie. Francúzi utrpeli päťnásobne väčšie straty ako Mexičania a kvôli tomu doteraz nazývajú mexické vojsko „prvou armádou na svete“.

Keď oslavy stoja za to
Úspech mexického vojska však neovplyvnil budúcnosť len tejto krajiny. Spolu s Mexikom sa potešili aj Američania, ktorí ho však často slávia ako „Deň nezávislosti Mexika“. Podľa publikovaných dokumentov o latinskej kultúre sa prvé oslavy „Cinco de Mayo“ v USA začali v dnešnom Columbia state Park, kde nadšení mexickí baníci pálili z pušiek, púšťali ohňostroje, spievali vlastenecké piesne a robili improvizované prejavy.  Sviatok získaval postupne na popularite a stal sa oslavou mexickej kultúry a dedičstva najmä v lokalitách s veľkými mexicko-americkými populáciami.
V meste Peublo, a aj v iných častiach sveta s dominantným zastúpením mexického obyvateľstva, sa každoročne uskutočňuje „Festival Cinco de Mayo“.  Festival zapĺňa celé ulice. Ľudia vytvárajú farebné sprievody, ktorých súčasťou sú tradiční a veľmi obľúbení hudobníci Mariachi. Nesmú chýbať  tanečníci, ktorí predvádzajú ľudové tance v typických vyšívaných krojoch a tanečníčky s dlhými pestrofarebnými sukňami. Konajú sa tu aj historické slávnosti, kde sa účastníci prezliekajú za mexických a francúzskych vojakov, aby hodnoverne zrekonštruovali túto historickú bitku. Na každej mexickej oslave Cinco de Mayo samozrejme nesmie chýbať  množstvo stánkov s mexickým jedlom a veľa kvalitnej tequily 😊.

Oslavujte spolu s nami
Tento rok je veľmi výnimočný! Prvý a ôsmy máj si budeme môcť vychutnať počas týždňa- konkrétne v pondelok. A aj keď  Cinco de Mayo nie je u nás štátnym sviatkom, kto bude chcieť, môže spolu s nami oslavovať vo veľkom štýle aj tento deň, pretože pripadol na piatok! Máme pocit, že nám tým chce niekto niečo naznačiť! 😊 Vychutnávajte sviatok Mexika spolu s výnimočným kúskom z nášho portfólia! Tequila CAZCABEL totiž ponúka nielen klasické Blanco a dokonalé Reposado, ale aj ochutené likéry Coconut, CoffeeHoney.

Pravidlá každej domácej CAZCABEL  párty sú jasné- tí správni ľudia, veľa farieb, dobrá hudba, nachos, dostatok tequily a veľa zábavy. No dá sa odolať?!