Otázka vo fľaši

Kvalitný alkohol: Skratkou ku prémiovosti

KOFT | 20.10.2018 | Blog - MOET & CHANDON, DOM PÉRIGNON, HENNESSY, MARTINI Spumanti, PATRÓN , KRUG, RUINART, VEUVE CLICQUOT, ARMAND DE BRIGNAC, CAZCABEL, VOLCAN DE MI TIERRA

V súčasnosti je na Slovensku dostupných veľmi veľa druhov a značiek alkoholu. Pozitívom je, že si z ponuky dokáže vybrať naozaj každý. Na druhej strane je však ponuka natoľko široká, že si nemusíte vedieť vybrať správne. Čím sa máte riadiť, aby ste siahli po dobrej fľaši? V článku Vám ponúkame rady, ako sa nedať oklamať krásnym balením a vybrať si značku, ktorej kvalita naozaj zodpovedá cene.


Šumivé vína

Najkvalitnejšie vína majú apelácie - kontrolované označenie vína viazané na konkrétne pestovateľské územie. V našom portfóliu sa jedná napríklad o šumivé vína pochádzajúce z Talianska. V ich prípade nájdete na etiketách nasledovné označenia:

  • DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)

Toto označenie je najvyšším hodnotením v Taliansku a znamená, že odroda hrozna sa môže vyrábať len v určených krajinných oblastiach Talianska. Okrem lokality však zahŕňa aj maximálny výnos, zloženie odrôd a  dobu zrenia v sudoch. Tento typ apelácie má napríklad MARTINI Asti.

  • DOC (Denominazione di Origine Controlata)

Je druhým najvyšším hodnotením kvality. Zahŕňa všetky typy kontroly ako DOCG, podmienky kvality však nie sú až také prísne. Pokiaľ teda šumivé víno neobsahuje toto označenie, nie je zaručená jeho 100% kvalita a nemôže niesť označenie „Prosecco“. Pokiaľ však siahnete po MARTINI Prosecco, môžete si byť jeho kvalitou istí.

Pri šumivých vínach Vám teda stačí rozpoznať tieto skratky, a hneď viete, či sa Vám do rúk dostala prvotriedna kvalita priamo z Talianska.

Na etiketách môžete nájsť aj na názov FRIZZANTE. Takto označené víno je umelo vyrábané pomocou CO2 a bublinky v ňom nevznikajú prirodzeným procesom kvasenia, ako to býva v prípade originálneho Prosecca. Aj preto sa tieto šumivé vína nachádzajú v nižších cenových reláciách.

 

Champagne- šampanské

Pokiaľ hľadáte kvalitné šampanské, zbystrite pozornosť. Zákazníci si častokrát mylne myslia, že víno s bublinkami sa nazýva šampanským. Avšak jediné víno, ktoré má právo označovať sa Champagne- šampanským, sa vyrába v oblasti Champagne vo Francúzsku. Tento kút Francúzska má totiž výnimočnú klímu a pôdu, ktoré priamo ovplyvňujú vinice a robustné vinohrady. Šampanské tak nesie nasledovnú apeláciu:

  • AOC (Appelation d´Origine Contrôlée)

Medzi CHAMPAGNE z nášho portfólia patria jednoznačne značky MOËT&CHANDON, DOM PÉRIGNON, KRUG, VEUVE CLICQUOT, RUINART a ARMAND DE BRIGNAC. Keď si teda budete chcieť vychutnať pravé šampanské, vždy si pozrite krajinu pôvodu- víno, ktoré nie je z Francúzska, nie je šampanským!


Cognac

Zaujímavosťou je, že každý cognac je brandy, ale nie každé brandy je cognacom. Aj v tomto prípade je podstatou krajina pôvodu. Pokiaľ je značka vyrábaná v oblasti Cognac vo Francúzsku, môžeme ju právom nazývať COGNAC. V prípade nášho portfólia je ním značka HENNESSY-  najväčší cognacový dom na svete. Medzi jednotlivými druhmi značky môžeme nájsť nasledovné označenia:

  • V.S. (Very Special)- znamená, že najmladšia zložka koňaku má minimálne 2 roky
  • V.S.O.P. (Very Special Old Pale)- znamená, že najmladšia zložka má minimálne 4 roky
  • X.O. (Extra Old)- znamená, že najmladšia zložka má minimálne 6 rokov. Toto označenie môžeme dokonca nájsť aj v segmente rumov.


Tequila

Tipov na zistenie kvality tequily je viacero. Pravá tequila pochádza z mexickej oblasti Jalisco a obsahuje aspoň 51% agávy. Ľudí často láka tequila, ktorá obsahuje malého červíka. Nie je to však dôkaz pravosti tequily, ale iba marketingový ťah. A tie najkvalitnejšie spoznáte podľa ďalšej skratky:

  • NOM (Norma Official Mexicana)

Pokiaľ si chcete vychutnať pravú kvalitnú tequilu, na etiketách hľadajte toto označenie. Dokazuje totiž, že daná tequila bola vyrobená v Mexiku. Medzi takéto tequily patrí  napríklad aj CAZCABEL, VOLCÁN DE MI TIERRA či PATRÓNdo ktorých sa určite oplatí investovať. Budete piť totiž prvotriednu kvalitu priamo z Mexika a v prípade posledných troch spomenutých aj tequilu zo 100% agávy.