Otázka vo fľaši

Najtradičnejší Halloween pochádza z Mexika!

KOFT | 27.10.2020 | Blog - EL JIMADOR

Asi každý vie, aký dátum sa nám neúprosne blíži. 31. október a s ním Halloween. Čo tak skúsiť niečo nové a povýšiť obľúbenú nevšednosť na niečo špeciálne?

Keď si myslíte, že Halloween je čisto americký sviatok plný rôznych masiek a maškarád, radi by sme vás vyviedli z omylu. Jedna z najtradičnejších verzií tohto sviatku pochádza z Mexika a nazýva sa Día de los Muertos. V preklade znamená Deň mŕtvych a je to tradičná slávnosť na počesť všetkých zosnulých. Oslavuje sa predovšetkým 1. a 2. novembra, no sú oblasti, kedy sa s oslavami začína už 31. októbra. Okrem samotného Mexika ho uznávajú aj ostatné štáty Strednej Ameriky, no neobchádza ani tie časti USA, kde žije početná populácia s mexickými koreňmi. Pre ľudí je tento sviatok natoľko významný, že v roku 1993 UNESCO vyhlásilo Día de los Muertos za „nehmotné dedičstvo ľudstva“, a preto sa mu venuje aj patričná pozornosť. Výnimočnosťou tohto sviatku je spôsob, akým ľudia uctievajú svojich mŕtvych: 1. 11. oslavujú návrat detských duší a 2. 11. vítajú duše všetkých dospelých. Keďže ku každej oslave patrí aj pohostenie, ľudia pre svojich mŕtvych, ale aj živých príbuzných pripravujú bohaté občerstvenie, ktoré vystavia na oltár – či už u seba doma, na záhrade, alebo pri pomníku. Obsahuje najmä obľúbené jedlá zosnulých, no nesmú v ňom chýbať aj cukrovinky v tvare lebiek alebo sladké pečivo v tvare kostí.

Keďže Día de los Muertos je najmä oslavou, jeho súčasťou musí byť správny alkohol. Veľmi dobre to vie aj značka El Jimador. Ctí si históriu a tradície svojej domoviny a nechýba na žiadnej dôležitej oslave – tobôž nie na „nehmotnom dedičstve ľudstva“. Pokiaľ poznáte túto tequilu, isto viete, že histórii a tradícii venuje veľkú pozornosť – či už ide o spracovanie fľaše s El Jimadorom, alebo aj vizuály obsahujúce veselé kostričky oslavujúce život po živote. Vidieť môžete aj nezabudnuteľné maľby na ženskú tvár v podobe lebky s názvom Catrina, ktorá je symbolom týchto slávností a znázorňuje eleganciu smrti. Je vyzdobená krásnou čipkou, ktorá podstatu smrti a odlúčenia elegantne prepája s oslavou a užívaním si života. Aj tento rok by El Jimador rád oslavoval život spolu s vami, preto vám ponúkame 3 tipy na jednoduché „mŕtve drinky“ ?

Jimador Paloma

4 cl Jimador Reposado

2 cl čerstvej limetovej šťavy

15 cl grepovej limonády

štipka soli

ľad

 

Jimarita

5 cl Jimador Blanco

2 cl limetová šťava

2 cl Cointreau/triple sec

2 cl cukrový sirup

ľad

 

Jimador Charro Negro

6 cl Jimador Reposado

15 cl Cola

ľad