Otázka vo fľaši

SANTA TERESA: Prvý rum pochádzajúci z Venezuely

KOFT | 7.6.2018 | Blog - SANTA TERESA

Santa Tereza je značka výrobcu rumov z Venezuely. S viac ako 220 ročnou tradíciou sa stala prvým výrobcom rumov v krajine. Založila ju rodina Vollmerovcov a v súčasnosti je vo vedení už piata generácia zakladateľov.

RON SANTA TERESA

V roku 1796 sa hlavným sídlom oblasti stala Hacienda Santa Teresa, ktorú založil gróf Martín Tovar Ponte. Nachádza sa v lokalite Aragua, ktorá je známa svojimi obrovskými poliami cukrovej trstiny, z ktorej sa vyrábajú pravé rumy. Nie je však dôležitá len kvôli svojej polohe, ale aj z historického hľadiska. Počas vojny za nezávislosť nepriateľský vojak uniesol len 8-ročné dievčatko. Dievčatku pomohla Juana, bývalá otrokyňa, ktorá chcela malé dievča odkúpiť za 7 pesos späť. Vojak s obchodom súhlasil. Netušil totiž, že dievčaťom bola Panchita Ribas a Palacios, ktorá bola prenasledovaná kvôli svojmu strýkovi, veliteľovi vlasteneckej armády José Félix Ribasovi a jej bratrancovi, Simonovi Bolívarovi.  Práve druhý menovaný na základe toho ratifikoval na haciende Santa Teresa zmluvu za zrušenie otroctva. Panchita sa neskôr vydala za Nemca menom Gustav Julius Vollmer. Ich syn Gustavo Julio Vollmer Ribas v roku 1885 odkúpil haciendu Santa Teresa, z Kolína nad Rýnom doviezol meď  na výrobu destilačných prístrojov a následne zahájil výrobu a predaj rumov. Darilo sa mu natoľko, že v roku 1909 dal registrovať „Ron Santa Teresa“ ako prvú rumovú značku v krajine.
 


CRUZ DE ARAGUZA

Názov štátu Aragua, kde sa nachádza Hacienda Santa Teresa, má pôvod v ikonických palmových stromoch. V pôvodnom jazyku sa volá „CHAGUARAMO“. Ikonickou je križovatka dvoch ciest lemovaná palmovými stromami v samom srdci Haciendy. Nazýva sa „CRUZ DE ARAGUA“. Je známym emblémom Venezuely a bola takisto inšpiráciou pre dizajn dna fliaš rumu SANTA TERESA. Dno je totiž vyrezané do tvaru kríža a vytvára tak neobyčajný a naozaj prepracovaný dizajn fľaše. Ten ladí s výraznou, ale pritom nevtieravou etiketou, na ktorej je zlatou farbou znázornená Hacienda Santa Teresa. Dokonalým zavŕšením prepracovaného dizajnu je uzáver fľaše ručne zaliaty voskom.
 

santa cruz


Santa Teresa 1796, ktorý vznikol pri príležitosti 200. výročia haciendy tak ponúka výnimočnú kvalitu vyzretého rumu, ktorá je ukrytá vo fľaši pripomínajúcej podstatu, históriu a prepracovanosť jeho výroby.

NADÁCIA SANTA TERESA

Značka rumov Santa Teresa je známa nielen svojimi výnimočnými produktmi, ale aj sociálnymi projektmi a Nadáciou Santa Teresa. Nadácia vznikla v roku 1989. Založil ju Alberto J. Vollmer Harrera s cieľom poskytovať príspevky, ktoré spoločnosť vytvorila na podporu a šírenie kultúrnych, historických, umeleckých a vedeckých hodnôt venezuelskej kultúry. V roku 2003 zaútočil pouličný gang na bezpečnostnú stráž spoločnosti. Niekoľkých členov gangu chytili, vyčíslili im pokutu a ponúkli im prácu v spoločnosti, aby mali pokuty čím splatiť. Postupne tak naučili 22 členov gangu čítať a písať. Následne sa spolu vo voľnom čase venovali Rugby. Práve vďaka tomuto športu vznikol nápad na nový projekt s názvom ALCATRAZ RUGBY CLUB.  Jeho cieľom je integrovať problémovú mládež do spoločenského života. Počas doterajšej pôsobnosti sa prostredníctvom tohto projektu podarilo zrušiť až desať kriminálnych gangov a to bez použitia násilia.  V súčasnosti sa do projektu zapojilo 200 mladých ľudí  a rozšíril sa tak na školský a komunitný rugby program. Venuje sa približne dvom tisíckam chlapcov, ktorí trénujú ragby na Hacienda Santa Teresa a nemajú tak čas na kriminalitu a iné formy „zábavných“ činností.