Otázka vo fľaši

SKAGERRAK: Gin s dušou severu

KOFT | 24.2.2023 | Blog - SKAGERRAK

Tento gin je venovaný jednému z najikonickejších prielivov. Nachádza sa medzi Jutským polostrovom, juhovýchodným pobrežím Nórska a západným pobrežím Švédska a spája Severné more s Baltským.

Prieliv Skagerrak je naozaj významným miestom. Má dĺžku približne 240 kilometrov a šírku 80 až 140 kilometrov. Vďaka jeho rozlohe a polohe  ním vedú jedny z najrušnejších námorných trás na svete, pričom v ňom plávajú lode z celého sveta. Okrem dopravy je veľmi využívaný na intenzívny rybársky priemysel.

Všetky tieto, pre ľudí veľmi potrebné, aktivity však škodia jeho kráse. Jeho ekosystém je veľmi zaťažený a negatívne ovplyvnený ľudskou činnosťou. Jeho plocha je odhadovaná na približne 3 600 km2 , čo umožňuje vhodné podmienky na život veľkému množstvu biotopov. Jeho dno sa smerom k Nórsku prehlbuje a v Nórskej priekope dosahuje hĺbku viac ako 700 metrov. Od piesočnatých a kamenistých útesov vo Švédsku a Dánsku až po hlbočinu Nórskej priekopy, Skagerrak je naozaj domovom pre rozmanité zastúpenie morských živočíchov a rastlín.

Podľa zážitkov ľudí, žiadne more nie je také, ako Skagerrak. Na jednej strane vás uchváti jeho jedinečnosť, mohutnosť a sila severu. Na druhej strane ho môžete zažiť ako pokojné a tiché miesto, v ktorom sa môžete spojiť sami so sebou, svojimi myšlienkami, s morom a nebom. Flóra v okolí Skagerraku je už len čerešničkou na torte. V správnom období pobrežie hraje rozmanitými farbami, pričom z každej rastliny cítiť neoblomnosť a vytrvalosť, ktorú musela vynaložiť pri prežití v často nemilosrdných podmienkach. Surový a slaný vietor, ktorým sú pravidelne ohýbané však so sebou nesie aj vôňu kvetov a sladkosť bobúľ.

A práve pre výnimočnosť tohto miesta bol vytvorený naozaj impozantný SKAGERRAK GIN, ktorý odráža vlastnosti tohto miesta. A to nielen v chuti, ale aj v dizajne fľaše. SKAGERRAK GIN je vyrobený s veľkou starostlivosťou o prírodu, pričom spolupracuje so severskými organizáciami na čistení morí. Podporuje napríklad spoločnosť STRANDET v ich poslaní odstraňovať všetky plasty zo Skagerraku dôsledným čistením pláží. STRANDET plast opätovne používa na iné účely a vytvára nové produkty z oceánskeho plastu.

Tento severský gin s výraznou chuťou aj príbehom nájdete na našom e-shope.