Otázka vo fľaši

„Tam kde je Markku Raittinen nie sú cudzinci, iba priatelia“

KOFT | 27.10.2017 | Blog - FINLANDIA, JACK DANIEL`S

Zoznámte sa s Markku Raittinenom, svetovým znalcom prémiového alkoholu, s ktorým sme si mali možnosť pripiť aj my. Markku Raittinen je ambasádorom Finlandia vodky a Master tester pre whiskey Jack Daniel's. Po tom ako sa Markku, ako prednášajúci, zúčastnil prvého ročníka Slovak Bar Show v Banskej Bystrici, prijal naše pozvanie do kruhu priateľov KOFT-u a spravil pre nás degustáciu „Jacka“.

Mohol sa stať inštalatérom telefónnych liniek, vodičom náklaďáku alebo robotníkom v bani, ako sa to rysovalo na začiatku… Namiesto toho sa stal chodiacou „vodka“ encyklopédiou, vášnivým Tasterom krištáľovo číreho moku značky Finlandia a držiteľom zlatej medaile na „Cocktail Olympics“. Markku Raittinen pôsobí v spoločnosti Finlandia už viac ako 20 rokov, začínal ako predajca a postupne sa vypracoval na tzv. Master Tastera. Jeho prácou je dohliadať na to, aby najjemnejšia vodka na svete mala požadovanú úroveň kvality. Áno, chápete to správne… náplňou jeho práce je ochutnávať Finlandiu a šíriť všetko čo vie medzi ľudí po svete.

Vysnívaná práca

Markku je so svojou dobrodružnou a otvorenou povahou na profesiu Master Tastera ako stvorený. Počas svojej 20-ročnej kariéry vo Finlandii precestoval viac ako 100 miest v 51 krajinách sveta a svojmu degustačnému umeniu priučil vyše 15 000 ľudí. Popri „práci“ sa rád venuje svojim koníčkom ako golfu či fotografovaniu a je vášnivým zberateľom vintage kokteilových shakerov. Markku si žije svoj sen, čo dokazuje aj výrokom: ,,Keď je na stole Finlandia, nie sú tam žiadni cudzinci, iba samí priatelia.“

Spoznáva svet a jeho chute (Svet mu chutí)

Na barmanskej show v Banskej Bystrici mal Markku Raittinen pútavú prednášku o Finlandii. Keďže je ambasádorom našej obľúbenej “Fínskej” a ako tréner zastrešuje značku Jack Daniel's, sme veľmi radi, že prijal pozvanie na komorné stretnutie blízkych priateľov a fanúšikov KOFT-u v Bratislave. Tasting bol venovaný najmä špeciálnym edíciám Jack Daniel's. Markku ako tréner pre Jack Daniel's vzdeláva o lahodnej whiskey ľudí po celom svete. Boli sme príjemne prekvapení a nadšení, že si vo svojom nabitom programe našiel čas a stal sa hosťom na našej komornej ochutnávke, ktorú viedol.

Cenný hosť

Markku Raittinen na chvíľu vymenil košeľu Finlandia za Jack Daniel´s a vytvoril vynikajúcu atmosféru degustácie whiskey. Vďaka jeho zanieteniu a prirodzenej charizme sme sa aj my na chvíľu presunuli do Lynchburgu v americkom štáte Tennessee, odkiaľ Jack Daniel's pochádza. Popri tom, ako sme ochutnávali JACK DANIEL‘S OLD NO. 7, JACK DANIEL´S 150TH ANNIVERSARY, JACK DANIEL´S SINATRA SELECT, JACK DANIEL´S SINATRA CENTURY, či JACK DANIEL´S NO. 27 GOLD, nám porozprával nám všetko o značke, o jej histórii. Spoločne sme rozpoznávali chute a vône vanilky, karamelu, či čerešní. Výraznejšie alebo slabšie, v atmosfére akoby s nami sedel za stolom samotný Jack.

Priatelia Jack, Frank a my

V hlave nám znel nezabudnuteľný Frank Sinatra a jeho My way… Sinatra bol veľkým fanúšikom Jacka, fľašu whiskey si zobral so sebou aj na druhý svet, respektíve do truhly, v ktorej je pochovaný. Liehovar v Lynchburgu zas na oplátku spravil jednu špeciálnu edíciu, ktorá nesie meno Frank Sinatra. Kruh sa krásne uzavrel, keď sme sa opýtali na obľúbenú whiskey Markku Raittinena… ten si najradšej dopraje Jack Daniel's Sinatra Select s veľa ľadom. V zime sa zas s obľubou zahreje našou škótskou whisky Ardbeg.

Vychádzajúc z motta Markku Raittinena môžeme smelo z našej skúsenosti prehlásiť: „Tam kde je Markku Raittinen nie sú cudzinci, iba priatelia :-)a zato sme mu nesmierne vďační.