Otázka vo fľaši

VEUVE CLICQUOT: Najkrajší kvet je ten, ktorý kvitne aj počas nepriazne osudu

KOFT | 8.3.2022 | Blog - VEUVE CLICQUOT

Reálny príbeh ženy, ktorá sa ako 27-ročná mladá matka stala až príliš mladou vdovou a vytvorila svetovú značku obľúbeného champagne VEUVE CLICQUOT.

Barbe Nicole Ponsardin sa narodila rodičom, ktorí mali obchodného ducha. Otec, barón Ponsardin, bol výrobcom textilu. Matka, Jeanne Joseph Marie-Clémentine Letertre Huart, zasa pochádzala z bohatej rodiny obchodujúcej so vzácnym korením. Obchod sa teda v ich honosnom dome spomínal často. Ich rodovým znakom bola sardinka, ktorá súvisí s priezviskom Ponsardin (Pont de sardines- Sardinkový most).

Mladá Nicole vyrastala v prepychu, obklopená vybranou spoločnosťou pozostávajúcou nielen z obchodníkov, ale aj z politikov či umelcov. Pravidelne počúvala debaty o biznise, pričom ju však jej matka viedla aj k domácim prácam. Ich pohodový život však netrval večne. Rodinu zasiahla Veľká francúzska revolúcia a Barbe Nicole musela žiť na rozhodnutie svojho otca v kláštore. Vďaka tomu však nepocítila všetky  hrôzy revolúcie.

Barbe Nicole sa aj naďalej zaujímala o obchod a hlavne novátorský prístup v podnikaní, ktorý zaviedol jej otec. Kým ostatné továrne v tej dobe ledva prežívali, jemu sa darilo. Vo svojich firmách zaviedol moderné metódy práce, jeho zamestnanci mali slušný plat, pevnú pracovnú dobu. Dokonca sa pomáhalo aj ich rodinám, k dispozícii mali lekára. To všetko podnietilo mladú Barbe Nicole k otcovmu následníctvu. Bolo to však veľmi odvážne rozhodnutie, nakoľko žena v jej postavení nemohla podnikať, nemohla nič vlastniť. Mohla sa iba dobre vydať.

To sa jej aj podarilo. Ako 21- ročná sa vydala za Francoisa Clicquota, syna slávneho obchodníka s hodvábom a látkami, ktorý mal okrem svojej textilnej fabriky ešte jednu veľkú záľubu. Šampanské. Champagne značky Clicquot existuje už od roku 1772, pričom v archívoch domu existuje záznam, ktorý opisuje expedíciu viac ako stovky fliaš aj do blízkej Prahy.

Po netypickej svadbe Barbe Nicole a Francoisa vo vínnych pivniciach sa novomanželia presťahovali do nového domu a mali dcéru Cleméntine. Ich manželstvo bolo mimoriadne šťastné. Francois zasvätil svoju manželku do tajov obchodu s kvalitným champagne  a jeho manželka  mu bola veľkou oporou. Barbe Nicole bola v oblasti vinohradníctva a vína naozaj aktívna. Robila si dokonca zápisky o pestovaní, šľachtení vína, boji so škodcami či krížení odrôd na dennej báze.

Francois Clicquot mal naozaj veľké ambície a rozhodol sa vyvážať champagne do rôznych štátov Európy a urobiť z neho symbol luxusu. Onedlho bolo toto výnimočné champagne obľúbeným najmä v Taliansku, Švajčiarsku, Bavorsku aj Rakúsku. Kým v roku 1800 vyexpedovali približne 10-tisíc fliaš šampanského, o 4 roky neskôr ich bolo až 60-tisíc. A v roku 1805 to bolo až 110- tisíc fliaš. V tej dobe ich šampanské putovalo aj do pobaltských štátov, Nemecka ale aj priamo k rodinnému priateľovi  cisárovi Napoleonovi.

V roku 1805 však Fracoise zomrel a z 27-ročnej matky sa stáva až príliš mladá vdova. Zarmútená rodina Clicquot chcela ukončiť výrobu champagne, mladá Barbe Nicole  však chcela v úsilí svojho milovaného muža pokračovať. Nemala to však vôbec jednoduché – ako žena, manželka, nebola oprávnená vlastniť firmu a zamestnávať ľudí. Barbe Nicole ale využila jednu jakobínsku kľučku z nového občianskeho práva a do svojho oficiálneho titulu si pridala označenie „vdova“. Vďaka tomu mohla právne disponovať manželovými peniazmi aj obchodnou dokumentáciou. Samozrejme len ako „vdova Clicquotová“- Veuve Clicquot. Firma však mohla naďalej pokračovať v plnení sna jej manžela.

Vdova Clicquot rozbehla biznis naplno a to aj s malou dcérkou v náručí. Počas nepokojov v roku 1810 dokonca musela rozpredať časť svojich šperkov, aby mala na výplaty pre svojich zamestnancov. Tento rok bol však zároveň zlomovým obdobím, nakoľko prvýkrát pod značkou VEUVE CLICQUOT Ponsardin – VCP vytvorila prvé ročníkové champagne, teda Vintage Champagne. Na trhu sa objavilo v roku 1811 a bolo nazvané ako „Víno roku hviezdy“ na znak kométy, ktorá preletela nad Francúzskom. A pre vdovu Clicquot to bola naozaj šťastná hviezda. Z vintage champagne sa stal nový hit a mladej vdove sa začalo v podnikaní naozaj dariť.

Barbe Nicole sa s dlhoročným spolupracovníkom jej muža, Luisom Bohnom, rozhodla expandovať do Ruska. V roku 1814 si svojim champagne podmanila Kaliningrad, Petrohrad a aj Moskvu a Rusko sa onedlho stalo pre značku kľúčovým trhom.

V Remeši sa vdova pustila do inovácií značky. Sústredila sa najmä na nový segment zákazníkov. Ženy. Veľmi dobre vedela, že ženy na champagne odrádza kal. Preto vynašla tzv. odkaľovací stôl, aby mali ženy plnohodnotný zážitok z pitia toho najlepšieho, čo svet ponúka. Prototyp stola vyrobila z vlastného kuchynského stola. Vyrezala doň diery, do ktorých potom postavila fľaše hrdlom k zemi. Prípadné kaly sa usadili v hrdle fľaše a výsledkom bolo krištáľovo čisté šampanské, aké nemal nikto iný. Jej majster vinár Anton Miler metódu ešte vylepšil – prišiel na to, že je dobré najprv fľaše nakloniť v 45-stupňovom uhle a postupne náklon zvyšovať.

Okrem toho vytvorila ďalšiu novinku- ružové víno, ktoré bolo obľúbené najmä medzi dámami. Vdova Clicquot v roku 1818 vytvorila prvé miešané kupážované rosé v histórii. Hneď nato sa značka VEUVE CLICQUOT stala medzinárodným pojmom a módnou záležitosťou. V roku 1841, kedy mala vdova Clicquot 65 rokov,  jej champagne pila aj kráľovná Viktória, ruský cár či celá americká smotánka.

Vdova naplnila svoj sen, stala sa slávnou, dokázala ponúknuť svetu zážitok z jej produktov a preto sa rozhodla postaviť do úzadia. Začala sa venovať výchove svojej pravnučky Anne de Mortemart. Tá zdedila gény po svojej emancipovanej prababičke a stala sa prvou ženou vo Francúzsku, ktorá získala vodičský preukaz a založila aj prvý ženský automobilový klub v krajine.

Barbe Nicole Clicquot Ponsardin sa právom označuje za kráľovnú šampanského. Bola jednou z prvých svetových podnikateliek a to aj napriek tomu, že 61 rokov žila ako „Veuve Clicquot“-vdova Clicquotová.

Celú  ponuku champagne VEUVE CLICQUOT nájdete TU.

ZDROJ: https://www.forbes.sk/pribeh-vdovy-clicquotovej-smutok-zo-straty-manzela-porazila-triumfom-v-sumivom-biznise/