Otázka vo fľaši

Zimné radovánky, s alkoholom opatrne!

KOFT | 22.11.2018 | Blog

Studené a vlhké počasie, prípadne hmla. Občas zima, ktorá ide až na kosť. Alebo aj krásna zasnežená krajina, ktorá nás láka k zimným športom. Všetky podoby neskorej jesene a zimy nás zvádzajú len k jednému- zohriať sa. Keď nestačí krb, je potrebné sa zahriať zvnútra. Varené víno, punč, čaj s rumom, horúce drinky... Skvelá predstava, nie? Nezabúdajte však na to, že vychutnávať sa dá aj s rozumom a zodpovedne.

Odborníci hovoria jasnou rečou. Alkohol vás naozaj na prvý pohľad zahreje, no v skutočnosti sa v tele deje pravý opak. Pocit tepla vo vás spôsobuje prekrvenie pokožky. To však znamená, že vašim vnútorným orgánom táto krv chýba. V konečnom dôsledku teda alkohol spôsobuje klesajúcu vnútornú teplotu vášho tela. Okrem toho však znižuje schopnosť triasť sa a tým vytvárať dodatočné teplo organizmu.  Alkohol rozširuje cievy, čo má za príčinu väčší prietok krvi. Krv sa rýchlejšie ochladí a prvotný pocit tepla je nenávratne preč. Keď sa teda chcete naozaj zahriať, odporúčame siahnuť po teplých nápojoch, napríklad po čaji.

Lyžovačka s alkoholom vás môže vyjsť naozaj draho

Kto by počas lyžovačky odmietol malú zástavku v bufete? Pre Slovákov je to doslova tradíciou, o ktorej píšu aj zahraniční turisti a blogeri. Krásne prostredie, príjemný bufetár, dobré jedlo a samozrejme aj taký malý neškodný panáčik.  Kto neobľubuje „slovenské poldeci“, nepohrdne čajom s rumom alebo punčom. Atmosféra na svahu sa uvoľňuje, lyžuje sa stále lepšie. Ale zdanie často klame. Alkohol, aj keď ste si ho vychutnali v malej miere, otupuje vaše zmysly a spomaľuje vaše reakcie. Môžete napríklad častejšie padať alebo naopak, viac riskovať. Treba však myslieť na to, že na svahu nie ste sami a môžete ohroziť aj ostatných lyžiarov. Veľmi rýchlo môže prísť k úrazu. Ak ste si pomysleli: „Nevadí, mám poistku,“ vyvedieme vás z omylu.  Alkohol v krvi môže dať stopku vyplateniu poistného plnenia. Ak si napríklad v zahraničí zlomíte ruku, môže vás to vyjsť aj na 3000€. V prípade, že ste svojim konaním spôsobil ujmu niekomu inému, sumy sa pohybujú niekedy aj v desiatkach tisíc eur.

Pokiaľ je na svahu zjavné, že ste požili alkohol, horská služba Vám môže dať fúkať aj bez toho, že by došlo k nehode. Napríklad v Taliansku vám v prípade pozitívneho výsledku bez váhania vezmú permanentku v hodnote  viac ako sto eur a to bez nároku na kompenzáciu. V Slovinsku vám zasa môžu dať pokutu a vykázať vás zo svahu. V Poľsku to niektoré strediská vyriešili po svojom. Dajú vám fúkať už pri kúpe lístka a zalyžujete si len v prípade, že tester ukázal nulu. Na tento trend reagujú aj naše Tatry. „Povzbudeným“ lyžiarom hrozí zablokovanie permanentky.

„Žiadny lyžiar by nemal preceňovať svoje schopnosti. Či už ide o technickú prípravu a zdatnosť, alebo o posilňovanie v bufetoch. Užívať si krásny výhľad na zamrznutú krajinu priamo v bufete láka snáď každého lyžiara. Je však veľmi dôležité, aby boli ľudia pri vychutnávaní si stále zodpovední. Lyžovanie je predsa šport a pokiaľ si lyžiar každú chvíľu robí „drinkpauzu“ v bufete, nie je to v poriadku, “ povedal Ing. Martin Lešo, konateľ KOFT, s.r.o.

Aj pri krbe treba piť zodpovedne

Veľkým nepriateľom zodpovedného vychutnávania si alkoholu je teplotný rozdiel. V prípade, že pijete vonku a následne prídete do vnútra, alkohol ešte pomáha telu získať optimálnu teplotu. Ak to však s pitím preháňate a k tomu ešte často meníte chladné prostredie vonku za blízkosť teplého krbu, alkohol vám v tele môže spraviť veľkú šarapatu. Strácate zábrany, ale aj správnu rovnováhu. V takomto prípade je cesta domov zamrznutou krajinou vyslovene nebezpečná. Veľmi ľahko môže prísť k pádu či vážnejšiemu úrazu. Pokiaľ ste sami a úraz vám znemožňuje pohyb, hrozí vám podchladenie – teda v tom lepšom prípade. 

„Pre mňa spojenie alkoholu v zime znamená príjemné posedenie pri krbe s rodinou, či partiou priateľov, pohárom dobrej whisky alebo šampanského, rozprávanie zážitkov a vychutnávanie si príjemného tepla krbu v kontraste s chladným počasím za oknom.  Je však veľmi dôležité strážiť si počet drinkov, ktoré si tak radi vychutnávame. Najmä ak nás ešte čaká cesta domov. Zimná krajina je síce krásna, ale aj poriadne nebezpečná a jeden malý pád môže skončiť ohrozením života,“ dodal Martin.
 

Prajeme vám, aby ste si užili zimu plnú radovánok. Vždy však myslite na to, že každý zážitok je lepšie si zapamätať a preto vám odporúčame prípadný alkohol vychutnávať s mierou.