Novinky

Do KOFTU prichádza novinka s nádychom Provensálska – ružové víno Minuty

1.3.2024 - Minuty

Francúzsko je známe nielen skvelými syrmi, ale aj skvelými vínami a preto KOFT prináša ďalšiu skvelú novinku do portfólia – tentokrát ružové víno Minuty zo Saint-Tropez.

Vinárstvo leží v krásnej oblasti Saint Tropez v provensálskej dedine Gassin. Rodinná usadlosť vyrába vína takmer 90 rokov. Panstvo vzniklo v roku 1936 a v roku 1955 sa Chateau Minuty ocitlo v skupine vinárstiev s uznávanou polohou CRUCLASSE. Chateau Minuty je jednou z najväčších usadlostí v Côtes de Provence. Je známa tým, že hrozno sa tam zbiera ručne, aby sa zabezpečila jeho celistvosť.

Víno Minuty je typické unikátnou svetlou lososovou farbou s výrazne aromatickým prejavom. Je jemné, svieže, bez cukru a s nízkym obsahom alkoholu. Blízkosť Stredozemného mora prináša do vín príchuť slanosti.

Minuty vzniká z dvoch odrôd hrozna – grenache a tibouren. V prípade týchto vín tvoria až 60 % štiav voľne tečúce šťavy získané gravitáciou a bez lisovania, ktoré zachovávajú jemnú arómu a sviežosť. Tibouren je charakteristická odroda polostrova Saint-Tropez.

Vínko sa výborne páruje ku grilovanému mäsu, rybám, zelenine či ovocným koláčom. Odporúčaná teplota na podávanie vína je 8 až 11 °C.

Víno Minuty M môžete kúpiť na našom e-shope.