RON SANTA TERESA je nezávislá rodinná firma s viac ako 200-ročnou tradíciou. Je najstarším výrobcom rumu vo Venezuele. Pálenice sa nachádzajú v údolí Aragua (asi 50 kilometrov od Caracasu) a sú obklopené 900 akrami cukrovej trstiny, ktorá sa využíva pri výrobe rumov.  Hacienda bola založená v roku 1796 a je miestom ratifikácie zmluvy Simónom Bolívarom za zrušenie otroctva z roku 1818.

Názov štátu Aragua, kde sa nachádza Hacienda Santa Teresa, má pôvod v ikonických palmových stromoch. „CHAGUARAMO“ je názov z pôvodného jazyka. Križovatka vytvorená dvomi cestami lemovaná palmovými stromami v samom srdci Haciendy sa nazýva „CRUZ DE ARAGUA“. Je emblémom Venezuely a bola inšpiráciou pre dizajn dna fliaš rumu SANTA TERESA.

Venezuelské rumy vyrábané od roku 1796 v Haciende Santa Teresa sú odborníkmi pokladané za jednoznačnú špičku medzi trstinovými rumami. Na rozdiel od iných rumov v Karibiku, má Venezuela striktnú reguláciu pre rumy:

  • Autentickosť a vystopovateľnosť pôvodu ingrediencií
  • Minimálne 40% alkoholu
  • Zrenie minimálne 2 roky na rozdiel od zvyčajných 6 mesiacov inde

Veľkou výnimočnosťou týchto rumov je aj metóda SOLERA. Pozostáva z viacerých poschodí sudov. Každá vrstva obsahuje rum rozdielneho veku. Na spodku sú najstaršie sudy. Keď sa zo spodných sudov odoberie časť rumu, je doplnená rumom zo súdku priamo nad ním. Zrenie teda postupuje od vrchných sudov k spodným. Plne vyzreté rumy sú v súdkoch na podlahe. „SUELO“ znamená po španielsky podlaha. Z toho pôvod slova SOLERA.

Všetky aspekty od špeciálneho rumu vyrobeného kotlíkovou metódou, cez solera metódu až po samotné fľaškovanie vyžadujú remeselnú zručnosť.. Každá fľaša je unikátny exkluzívny kúsok, nakoľko sa po nafľaškovaní ručne zavoskuje.

Santa Teresa má záväzok k životnému prostrediu a preto patrí od roku 1949 k horlivým zástancom zalesňovania v tejto oblasti.